مزیت نقشه حرارتی یا Heat Map در دوربین مداربسته

مزیت نقشه حرارتی یا Heat Map در دوربین مداربسته

مزیت heat-map-cctv,,دوربین حرارتی یا Heat Map با نشان دادن مکان های پربازدید به نحوه چیدمان محصولات و نحوه قرارگیری کارکنان در فروشگاه کمک می کند.
تکنولوژی نقشه حرارتی یاHeat Map اطلاعات ارزشمندی از نقاط پر رفت و آمد در اختیار کاربر قرار می دهد. این قابلیت مختص دوربین های تحت شبکه (IP) می باشد. با ما همراه باشید تا با طریقه عملکرد Heatmapو مزیت نقشه حرارتی آشنا شوید.

کاربرد Heat Map

کارکرد دوربین هایی با قابلیت نقشه حرارتی به این صورت هست که الگوی حرکت افراد را در یک بازه زمانی ضبط می کند. به این ترتیب، دوربین هایی با قابلیت نقشه حرارتی، نقاط پر رفت و آمد و کم رفت و آمد را به صورت چگالی گرمایی با کمک رنگ های مختلف نشان می دهد. از این طریق کاربر متوجه می شود مکان هایی که به رنگ قرمز هستند اشخاص بیشتری در آنجا تردد کرده اند.
از قابلیت Heat Map می توان برای استفاده در مکان‌هایی مثل فروشگاه ها، سوپر مارکت ها، مغازه ها و… بهره برد.
با کمک این قابلیت صاحبان کسب و کار متوجه خواهند شد که کدام قسمت یا کدام محصولات طرفداران بیشتری دارد. به این ترتیب فروشنده میفهمد، مشتری ها بیشتر به چه چیزی علاقه دارند و از آن بازدید کرده اند. از سوی دیگر مدیریت متوجه می شود محصولات مورد نظر خود را در کدام قسمت قرار دهد تا بیشتر دیده شود.
به این ترتیب نقشه گرمایی می تواند کمک بزرگی در فروش بیشتر محصولات از نظر نحوه چیدمان کالاها بکند. به طوری که محصولات و خدمات راحت تر و بیشتر در معرض دید عموم قرار بگیرد.

طریقه عملکرد Heatmap

تکنولوژی به کار رفته در دوربین های حرارتی، مسیر حرکتی و رفتاری مشتریان را در طول زمان ثبت می کنند. اطلاعات به دست آمده از این الگوی رفتاری به صورت نمودار زمانی و آمار مکانی در طیف رنگی مختلف قرمز، آبی، سبز، زرد و … نمایش داده می شود.
هر کدام از این رنگ ها با توجه به پارامترهایی که قبلا در نرم افزار تعریف شده است، معنا می شوند. به عنوان مثال رنگ قرمز نشان می دهد که تراکم جمعیت و بازدید در آن نقطه از همه بیشتر است. رنگ آبی نشان می دهد در آن نقاط کمترین بازدیدها صورت گرفته.
علاوه بر نمایش آماری به صورت نقشه، نمودارهای روزانه، هفتگی و ماهانه نیز ارائه می شود. نمودار روزانه تراکم جمعیت در هر ساعت را نشان می دهد. اما نمودار هفتگی و ماهانه تراکم جمعیت در هر روز را نشان می دهد. به این ترتیب اعداد به دست آمده در هر ساعت و هر روز می تواند در بهبود خدمات کمک کند. بنابراین مشخص می شود نیرو ها در چه ساعاتی در چه روزهایی در هفته و در چه مکان هایی بهتر است بیشتر حضور یابند. همچنین می توان تعیین کرد، محصولات مورد نظر در کدام قسمت های بخش تجاری چیده شوند.

یک مثال :

تصور کنید در یک فروشگاه زنجیره ای قفسه های مختلف در میدان دید دوربین مجهز به تکنولوژی نقشه حرارتی قرار دارند ، دوربین با ارائه نقشه گرمایی از محیط کاربران را از میزان رفت و آمد در موقعیت های مختلف آگاه می کند. با استفاده از خروجی دوربین هیت مپ مدیر فروشگاه نقاط پر رفت و آمد فروشگاه را شناسایی کرده و می تواند برخی از محصولات خود که نیاز به توجه بیشتر مشتریان دارد را در این قفسه ها بچیند.

آگاهی از میزان تردد دقیق افراد به جاهای مختلف در میدان دید دوربین می تواند به نحوه مدیریت و چینش تجهیزات مختلف کمک شایانی داشته باشد. این موضوع می تواند علاوه بر افزایش میزان رضایت مشتریان ، هر گونه تغییر تعداد تردد را نیز در حداقل زمان به کاربران دوربین مدار بسته اطلاع رسانی نماید.

الگوریتم هوشمند هیت مپ در دوربین های مدار بسته حرکات افراد را ثبت می کند و این حرکات در طول زمان تجمیع شده و در غالب نمودار زمانی و آمار حجمی در طیف رنگ های مختلفی مانند قرمز ، آبی ، زرد ، سبز و … نمایش داده می شود. برای مثال در فضاهایی که میزان تردد بیشتر است ، نقشه حرارتی رنگ های قرمز و گرمتری دارد ( رنگ قرمز ) و در فضاهایی با میزان تردد کمتر این رنگ ها سرد تر می شود ( رنگ آبی ) نوع و طیف رنگها در برند های مختلف با یکدیگر متفاوت است ولی اساس کار تکنولوژی از یک قابلیت یکپارچه پیروی می کند.

آمارهای نقشه حرارتی ( HeatMap ) بصورت نمودار های روزانه ، هفتگی ، ماهیانه و … در دسترس کاربران قرار می گیرد .

نقشه حرارتی در حوزه دوربین مدار بسته با اسامی مختلفی شناخته می شود ، هیت مپ ، نقشه گرمایی ، Heat map و مواردی شبیه به این…

میزان تردد افراد در میدان دید دوربین با رنگ های مختلفی نمایش داده می شود ، هر چقدر تردد در یک ناحیه بیشتر باشد طیف رنگ گرمتر و هر چه تردد کمتر باشد رنگ سرد تر می باشد.

نمودار میزان تردد ارائه شده توسط دوربین های هیت مپ به مدیران در بهینه سازی سیستم کمک می کند.

تکنولوژی هیت مپ در تقسیم بندی فناوری های VCA ( Video Content Analytics ) قرار می گیرد.

مزیت نقشه حرارتی

بهره گیری از heat map برای نحوه چیدمان کالا ها و تعیین محل های پرتردد و کم تردد در فروشگاه ها
زمانبندی و برنامه ریزی برای فروش کالا ها و تبلیغات و نمایش محصولات در مکان های پر فروش
تغییر دکوراسیون فروشگاه برای بازدید بیشتر افراد در بخش های پر رفت و آمد

نکته در مورد دوربین های Heat Map

یک موضوعی در مورد دوربین های مداربسته حرارتی که دانستن آن مهمه، این است که نقشه حرارتی مربوط به تراکم رفت آمد افراد می باشد. این دوربین ها هیچ ربطی به تغییرات دمایی هوا و دوربین های termal ندارد.